چسب فوری چیست؟

چسب فوری یا چسب سریع چیست؟ به چه چسبی چسب سریع می‌گویند؟ چسب 123 چه نوع چسب است؟ و سوالاتی دیگر را در این مقاله پاسخ می‌دهیم.

چرا از چسب فوری استفاده کنیم؟ استحکام بالا و زمان گیرش سریع آن، را به چسبی مناسب برای انواع پروژه های خانگی تبدیل کرده است. چسب شفاف که برای اتصال بلند مدت در یک لحظه ساخته شده است، حداکثر در 5 ثانیه خشک می شود.

چسب سریع دو جزئی چیست؟ علاوه بر مایع چسب در چسب سریع دو جزئی فعال کننده با جلوگیری از جذب چسب توسط سطح، استحکام باند را افزایش می دهد. اتصال را تسریع می کند. برای چسباندن پروفیل های چوبی، ام دی اف، لاستیک، براده چوب، پلاستیک و لاستیک، تعمیر و تثبیت قطعات چوبی استفاده می شود.

نحوه استفاده: سطح چسب باید خشک، تمیز و از گرد و غبار و چربی باشد. Activator را حدود 10 الی 20 سانتی متر از سطح به صورت عمودی نگه دارید و اسپری کنید 4 ثانیه صبر کنید.

چسب فوری هری چیزی را می‌چسباند
چسب فوری هری چیزی را می‌چسباند

چسب فوری را به چسبی می‌گویند که لاستیک، پلاستیک و فلز را تقریباً فوراً به هم متصل می کند. چسب سیانوآکریلات برای زمانی که نیاز به تعمیر سریع با قدرت نگهداری مطمئن دارید، بهترین پاسخ است. چسب فوری همه کاره در چسباندن لایه‌های لاستیکی، وینیل، فلز، شیشه، قالب‌های جانبی، نمادها، قطعات تزئینی و بیشتر پلاستیک‌ها برتری دارد.

پیشنهادهای ویژه خرید

چسب فوری قطعاً شایسته نام خود است

ماده اصلی چسب دو جزئی سیانواکریلات (C5H5NO2، برای علاقه‌مندان به شیمی) است. سیانواکریلات یک رزین اکریلیک است که تقریباً فوراً خشک می شود (قوی ترین پیوند خود را ایجاد می کند). تنها محرکی که به آن نیاز دارد، یون های هیدروکسیل در آب است، که این امر بسیار ساده است زیرا تقریباً هر جسمی که بخواهید بچسبانید حداقل مقدار کمی آب روی سطح آن خواهد داشت. هوا نیز حاوی آب به صورت رطوبت است.

چسب های سفید، مانند المر، با تبخیر حلال پیوند می خورند. هنگامی که آب تبخیر می شود، لاتکس پلی وینیل استات که در شکاف های یک ماده پخش شده است، یک پیوند انعطاف پذیر تشکیل می دهد. از طرف دیگر، سوپر چسب تحت فرآیندی به نام پلیمریزاسیون آنیونی قرار می گیرد . فرآیند شیمیایی پلیمریزاسیون مقدار معینی گرما تولید می کند. اگر مقدار زیادی چسب فوق العاده با پوست شما تماس پیدا کند، در واقع می تواند باعث سوختگی شود.

فنجان قهوه شکسته
در حالی که چسب فوری فنجان قهوه شکسته شما را برای همیشه تعمیر می کند، می تواند انگشتان شما را نیز به آن بچسباند.

مولکول‌های سیانواکریلات زمانی که با آب تماس پیدا می‌کنند شروع به پیوند می‌کنند و به صورت زنجیره‌ای به اطراف می‌چرخند تا یک توری پلاستیکی بادوام تشکیل دهند. چسب ضخیم و سفت می شود تا زمانی که رشته های مولکولی کوبنده دیگر نتوانند حرکت کنند.

چگونه می توانم انگشتانم را باز کنم؟

فرض کنید در حال تعمیر چند سفال شکسته هستید و قبل از اینکه بتوانید بگویید “اوووف”، انگشت اشاره خود را به انگشت شست خود چسبانده اید! درمان کمک های اولیه توصیه شده برای این است:

 1. دست های خیس شده
  اگر انگشتان خود را به هم می چسبانید، باید آنها را در آب گرم خیس کنید تا چسب شل شود.چسب اضافی را پاک کنید. از پارچه یا دستمال استفاده نکنید – یک واکنش شیمیایی بین پارچه و چسب ممکن است باعث سوختگی یا دود شود.
 2. انگشتان به هم چسبیده را در حمام آب گرم و صابون خیس کنید .
 3. سعی نکنید انگشتان دست را به زور از هم باز کنید، در غیر این صورت پوست را پاره خواهید کرد.
 4. پس از خیساندن، از نوعی ظروف کسل کننده و گرد استفاده کنید تا انگشتان دست را با دقت از هم جدا کنید.
 5. اگر هیچ موفقیت فوری با این کار مشاهده نکردید، کمی استون (که در پاک کننده لاک ناخن یافت می شود) روی آن ناحیه بریزید. دوباره سعی کنید ارقام را از هم جدا کنید.

در ابتدا، تصور اینکه کسی چسب را روی دهانش بگذارد بسیار عجیب به نظر می رسد. اما، اجازه دهید با آن روبرو شویم، بسیاری از ما عادت بدی داریم که از دندان های خود برای آچار کشیدن یا پیچاندن کلاهک های سرسخت استفاده می کنیم. بگویید که این کار را با بالای لوله چسب انجام می‌دهید و از قبل، معنای کاملاً جدیدی به عبارت «زیپ آن» داده‌اید. برای باز کردن زیپ آن لب ها، گزینه های شما در مورد کاری که باید انجام دهید کمی محدودتر است:

 • از آنجایی که با ناحیه ای از صورت سروکار دارید، از استون استفاده نکنید.
 • با استفاده از یک فنجان قهوه یا کاسه پهن، دهان خود را در آب داغ غوطه ور کنید.
 • شما همچنین می خواهید پوست چسبانده شده را از داخل دهان خود تا حد امکان مرطوب کنید.
 • هنگامی که احساس کردید که چسب شل شده است، از یک ظرف گرد استفاده کنید تا دهان خود را باز کنید. مواظب باشید زور نزنید وگرنه پوست را پاره خواهید کرد.

اگر فکر می‌کنید توانایی سیانواکریلات در ترمیم شکستگی‌های شکسته فوق‌العاده است؟

صبر کنید تا در مورد دیگر ترفندهای آن بشنوید. یک کاربرد جالب استفاده از سیانواکریلات برای بستن زخم ها به جای بخیه ها است. محققان دریافتند که با تغییر نوع الکل در چسب فوق العاده، از اتیل یا متیل الکل به بوتیل یا اکتیل، این ترکیب برای بافت سمی کمتری می کند. پزشکان تنها ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی نیستند که از سیاناکریلات به عنوان یک تثبیت کننده دارویی برای بیماران خود استفاده می کنند. دامپزشکان نیز از آن استفاده می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
تیم پشتیبانی ما برای پاسخگویی به شما آماده است. هرچه می خواهید بپرسید.
سلام، خوشحالیم که میتونیم پاسخگوی شما باشیم.